O nas

PTTK w Marynarce Wojennej RP

Oddział PTTK Marynarki Wojennej utworzony został 5 lutego 1963 roku z istniejących już wcześniej, a działających w cywilnych strukturach kół PTTK (nr 1 w Helu, nr 2 w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni, nr 3 w Stoczni MW Gdynia, nr 4 w Siemirowicach, nr 5 przy Okręgowym Klubie Oficerskim MW w Gdyni i nr 8 w 7. Szpitalu MW w Gdańsku Oliwie). Był to pierwszy oddział PTTK w Wojsku Polskim. Powstanie Oddziału PTTK w Marynarce Wojennej znacznie ożywiło zainteresowanie turystyką, rekreacją i aktywnym wypoczynkiem. 

Na przełomie lat 60. i 70. coraz większą popularnością integrującą wojskowe i cywilne środowisko turystyczne cieszyły się takie cykliczne przedsięwzięcia jak: Młodzieżowy Rajd „Granicami Gdyni”, Wysoko Kwalifikowany Rajd Młodzieżowy „Turysta Sprawny do Obrony”, a także rajdy „Szlakami Obrony Kępy Oksywskiej” , „W Hołdzie Obrońcom Helu”, ”Wędrówki Kaszubskie”, „Wzgórzami Szymbarskimi”, „Śladami Pradolin” oraz „Rajd Pokoleń”.

Jedną z najważniejszych inicjatyw Oddziału PTTK MW w skali Wojska Polskiego były coroczne Centralne Zloty Aktywu Turystycznego (CZAT WP), przekształcone z czasem w Centralne Zloty Turystów Wojska Polskiego (CZT WP). W przeciągu ponad trzydziestu lat Oddział PTTK MW był sześciokrotnym organizatorem zlotów, pokazując turystom z całego kraju najpiękniejsze zakątki regionu nadmorskiego oraz przybliżając im szeroko rozumianą działalność Marynarki Wojennej. 

Od końca lat 70. do dziś dużym zainteresowaniem cieszą się Rajdy Metalowców MON na Pojezierzu Kaszubskim, organizowane przez PTTK-owców ze Stoczni Marynarki Wojennej. Do ponad dwudziestoletniej tradycji można już zaliczyć Rajdy na Orientację „Azymut”, których organizatorem było koło PTTK „Albatros” z Darłowa. 
Ideą przewodnią w działalności Oddziału PTTK Marynarki Wojennej od połowy lat 80. stała się realizacja programu turystyczno-krajoznawczego POZNAJEMY MARYNARKĘ WOJENNĄ I REGION NADMORSKI. 

Ostatnie lata przyniosły nowe wyzwania i inicjatywy. Postawiono na rozwój nowych, reaktywowanych i dotychczasowych kół i klubów oraz ich bogaty wachlarz pomysłów. Na szczególną uwagę zasługują organizowane przez KTP „Marwojek” piesze rajdy pod hasłem „Poznajemy Region Nadmorski” oraz wycieczki edukacyjne, czy organizowane przez Klub Ikar 35 tzw. Rajdy Pieczonego Ziemniaka, ściągające i integrujące szeroką rzeszę turystów Trójmiasta. 

W latach 1999 - 2008 Zarząd Oddziału PTTK MW dziesięciokrotnie organizował Młodzieżowe Marynistyczne Obozy Proobronne cieszące się ogromnym zainteresowaniem w całym Wojsku Polskim i bardzo wymownie promujące Marynarkę Wojenną wśród młodzieży. 

Do młodych inicjatyw zaliczyć można rajdy krajoznawcze „Śladami Historii i Współczesności w Rocznicę Odzyskania Niepodległości”, Sobótkę na Kaszubach, a także „Ogólnopolską Rowerową Majówkę na Kaszubach”, organizowaną przez Klub Turystyki Kolarskiej „Na Fali”. Popularnością cieszył się również Gdyński Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczo-Ekologiczny, organizowany przez Klub Turystyki Pieszej „Belfer” pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, czy Spływ Kajakowy „Gdynia 55+” organizowany przez KTK „Delfin” wspierany przez Urząd Miasta Gdyni, a także wiele innych przedsięwzięć kół i klubów zrzeszonych w Oddziale PTTK Marynarki Wojennej. 
Nowy rozdział działalności w oddziale rozpoczął najmłodszy, działający zaledwie od końca 2007 roku, Morski Klub Płetwonurków „Flota” Gdynia, zrzeszający również najmłodszych członków Oddziału PTTK MW, bo głównie dzieci i młodzież. Klub prowadził naukę i doskonalenia technik pływackich, naukę pływania w płetwach i w monopłetwie, a także szkolenia nurkowe. Klub zajmował I miejsce w województwie pomorskim i jedno z czołowych miejsc w kraju w klasyfikacji Klubów w sporcie dzieci i młodzieży. Sportowcy marynarskiego Klubu wielokrotnie reprezentowali Polskę w imprezach międzynarodowych, zdobywając medale. Największym osiągnięciem było zdobycie złotego (jedynego dla Polski) i brązowego medalu w 1. Rundzie Klubowego Pucharu Świata CMAS 2008 w pływaniu w płetwach. Łącznie na Mistrzostwach Polski w 2008 roku młodzi zawodnicy zdobyli 58 medali w tym: 24 złote, 10 srebrnych i 24 brązowe oraz ustanowili 12 rekordów Polski. 

Obecnie Oddział PTTK MW zrzesza ponad 400 członków . W swojej bogatej ofercie ma „dla każdego coś miłego”. Proponuje wypoczynek poprzez turystykę kwalifikowaną - wędrówki piesze, górskie i nizinne, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, a także turystykę powszechną - podróże samochodami i autokarami.

Oddział PTTK MW jest oddziałem otwartym dla wszystkich chętnych, którzy chcą spędzać wolny czas w miłym i w sympatycznym gronie, poznawać urocze zakątki Regionu Nadmorskiego oraz ciekawe miejsca w kraju i na świecie.